Otwarcie granic dla krajów członkowskich Unii europejskie dało krajom członkowskim wiele możliwości. Chodzi oczywiście o swobodny handel oraz wymianę towarów, ale również o swobodę w zatrudnianiu obcokrajowców w swoich granicach. Jednak za korzyściami idą również problemy. Chodzi tutaj o nielegalne zatrudnianie obcokrajowców oraz liczne oszustwa jakie miały miejsce. Nie raz słyszeliśmy o oszustach, którzy niby werbując ludzi do pracy zagranicą oszukiwali ich i okradali z pieniędzy. Obiecywali legalna pracę, wysokie zarobki i często prosili o wpłacenie zaliczki na poczet. Drugim problemem jest zatrudnianie obcokrajowców nielegalnie. Władze wielu krajów zwróciły uwagę na ten problem i postanowili z tym walczyć. Belgia jest z jednym z tych krajów, która bardzo dba o legalne zatrudnienie obcokrajowców w swoim kraju. Z racji tego iż Belgi słynie z wysokich zarobków oraz wysokiego standardu życia jej mieszkańców, praca w Belgii jest bardzo popularna wśród osób emigrujących zarobkowo. Aby uniknąć nielegalnego zatrudnienia wprowadzony został system Limosa, który ma na celu wyeliminowanie procederu nielegalnego zatrudniania pracowników. Do programu musza się zarejestrować zarówno pracodawcy jak i pracownicy. Rejestracji pracownika dokonuje pracodawca, jednak pracownik może się zarejestrować indywidualnie poprzez stronę internetową. Każdy pracownik zobowiązany jest do noszenia przy sobie deklaracji i okazania jej w razie kontroli. Deklaracja jest ważna 12 miesięcy, po tym czasie należy ją przedłużyć.
Limosa
Posted on 25 kwietnia 2018 in Praca w Belgii
Fizjoterapeuta
Posted on 18 kwietnia 2018 in Praca w Belgii
Z informacji dostępnych w internecie oraz innych płynących z opowieści osób wracających z emigracji, możemy dowiedzieć się jakie zawody są najbardziej potrzebne za zagraniczny rynek pracy. Oczywiście wszystko zależy od kraju do którego chcemy wyjechać. W jednym istnieje większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników budowy, w innym kraju ceni się naszych rzemieślników. Na pewno osoby posiadające wyższe wykształcenie kierunkowe i pracujące w branży IT lub informatycznej, maja duże szanse na znalezienie pracy zarówno w kraju jak i za granica, ponieważ w wielu krajach istnieje zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Zatrudnienie mogą znaleźć nawet w krajach uważanych za najbardziej zamożne tj. w Norwegii oraz w Belgii. Jednak ostatnio pojawiła się informacja, że nie tylko osoby z branży informatycznej mogą znaleźć zatrudnienie w Belgii. W jednej z agencji poszukującej pracowników do pracy w Belgii pojawiło się ogłoszenie o zapotrzebowaniu na zespół fizjoterapeutów. Wymogiem było wykształcenie w tym kierunku oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe. Jako, że praca w Belgii jest bardzo kuszące przez wzgląd na wysokie zarobki oraz wysoki poziom życia, na ogłoszenie odpowiedziało wiele chętnych osób. Firma zatrudniająca zapewniała pomoc w znalezieniu zakwaterowania na miejscu w pobliżu miejsca pracy, tak aby odpadał koszt dojazdu do pracy. Oczywiście jeżeli ktoś posiada własny samochód i planuje nim poruszać się po Belgii, nic nie stoi na przeszkodzie.
Erasmus
Posted on 11 kwietnia 2018 in Praca w Belgii
Zarówno w Polsce jak i większości krajów na świecie działa program wymiany uczniów i studentów z uczniami i studentami z innych krajów. Jeżeli chodzi o uczniów szkół średnich to wymiana wygląda w ten sposób, że rodzina za granica przyjmuje ucznia na wymianę do siebie do domu. Taka wymiana trwa zazwyczaj kilka tygodni a jej długość określona jest w umowie jaka jest podpisywana pomiędzy szkoła a rodziną przyjmująca ucznia. Działa to w obydwie strony, ponieważ uczeń z zagranicy może przyjechać na wymianę do rodziny z Polski. Jeżeli chodzi o studentów to sprawa wygląda inaczej. W Polsce obowiązuje program Erasmus, dzięki któremu młode, studiujące osoby maja możliwość studiowania za granicą. Program Erasmus jest programem łączyć wiele uczelni wyższych na terenie Unii Europejskiej oraz innych krajów na świecie. Ostatnio jego horyzonty poszerzyły się o Belgię. Studenci którzy wezmą udział w programie mogą na min jeden semestr wyjechać do Belgii i uczyć się na tamtejszym uniwersytecie na kierunkach takich jak np. prawo. Niestety zakwaterowanie oraz koszty utrzymania musza ponieść sami, dlatego tez program zakłada, iż studenci uczestniczący w wymianie mogą podjąć prace w wymiarze maksymalnie dwudziestu godzin tygodniowo. Taki wymiar jest odpowiednikiem polskiego zatrudnienia na ½ etatu. Dzięki takim założeniom programu, praca w Belgii jest również dostępna dla studentów oraz osób nie posiadających doświadczenia zawodowego. Pozwala na poznanie kultury oraz warunków pracy na belgijskim rynku pracy.
Warunki
Posted on 4 kwietnia 2018 in Praca w Belgii
Podobnie jak Norwegii tak i Belgia należy do jednych najwyżej ocenianych Państw europejski pod kątem zarobków oraz poziomu życia. Zycie w Belgii gwarantuje wysokie zarobi o stabilność zatrudnienia także dla osób z poza granic Belgii. Dlatego praca w Belgii jest dla wielu wymarzoną posadą. Jednak wysokie zarobki w Belgii pociągają za sobą inne rzeczy, które zdecydowanie inaczej wyglądają w Polsce. O ile w Norwegii za wysokimi zarobkami idą wysokie koszty utrzymania o tyle w Belgi nie jest z kosztami jeszcze tak najgorzej. Natomiast problem stanowią wysokie podatki. Osoba, która zarabia ponad 8 tys. Euro łącznie, oddaje ok 25 % swoich dochodów do fiskusa. Druga rzeczą o której muszą pamiętać osoby chcące podjąć pracę w Belgii jest fakt iż obywatele Belgii posługują się trzema językami niderlandzkim, walońskim i niemieckim. Przez wzgląd na te właśnie języki, obszar kraju podzielono na trzy części. Warto zatem wiedzieć do której części się wybieramy. Podział ten może wywołać wiele nie porozumień w zakresie prawa oraz tłumaczenia ewentualnych dokumentów. Belgia jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej a na początku 2012 roku stopa bezrobocia wynosiła 7%. Belgowie chętnie zatrudniają osoby poszukujące pracy jako opiekunki do dzieci lub osób starszych, pielęgniarki i lekarzy, sprzątaczki i kucharzy. Osoby z wykształceniem informatycznym lub zatrudnione w branży It również mogą liczyć na zatrudnienie.