Jeśli upatrzyłeś sobie Belgię za cel emigracji to warto przygotować się do wyjazdu pod względem języka. Co prawda w całej Europie można dogadać się po angielsku to mówiąc w języku kraju do którego przyjeżdżamy jest miło i się opłaca. Łatwiej jest dostać pracę mówiąc po francusku niż po angielsku. Mimo wszystko angielski jako język obcy króluje na północy kraju. O zatrudnienie w Belgii trzeba konkurować z dużą ilością imigrantów z Afryki, Arabami. Podobnie jak dla ciebie oni są zagrożeniem tak samo i ty dla nich stanowisz zbędną konkurencję. Co ciekawe Belgowie mimo wszechobecnej tolerancji chętniej przyjmują Polaków jako białych katolików, pracowitych Europejczyków niżeli roszczeniowych Arabów. Oczywiście wśród Polaków również znajdzie się nie mała grupa osób korzystających z maksymalnej pomocy państwa, zasiłków i ulg, benefitów dla bezrobotnych itp., jednak nie na skalę masową. Nie warto wyjechać do Brukseli, gdzie praktycznie każdy uderza i szuka pracy. Mimo iż stawki za pracę są nieco wyższe to i koszty utrzymania są znacznie wyższe. Jeśli znasz francuski możesz wybrać się do południowej części Belgii. Nie musisz mieć żadnych kwalifikacji, prace możesz znaleźć zwyczajnie chodząc od domu do domu i dopytując czy ktoś nie potrzebuje pracownika. W zależności na co trafisz podszkolisz swoje kompetencje. Większość ofert pracy z Belgii to prace w środowisku międzynarodowym. Musisz pogodzić się iż jesteś imigrantem i drugą klasa pracownika. Warto zaprzyjaźnić się z imigrantami z innych krajów a raczej żyć z nimi w zgodzie.
Realia życia imigranta
Posted on 26 sierpnia 2015 in Praca w Belgii
Odważ się i wyjedź
Posted on 19 sierpnia 2015 in Praca w Belgii
Jeśli obawiasz się konkurencji w Anglii, nie czujesz się zbyt pewnie i obawiasz się Skandynawii, a jednocześnie nie przepadasz za Włochami warto wybrać kraj optymalny łączący po trochu wiele cech, dający wiele możliwości bez szufladkowania. Takim krajem jets Belgia. Mimo iż bezrobocie w Belgii także istnieje to znacznie prościej jest znaleźć prace niż w Polsce. Powodem tejże łatwości jest stawka za godzinę. Wielu Belgów nie chciałoby podjąć żadnej pracy za takie stawki jakie oferuje się Polakom i innym imigrantom. Co więcej Polacy są zadowoleni z tychże warunków, tym samym stają się nie rzadko wrogami pozostałych nacji imigrantów w Belgii, którzy mogliby zarobić nieco więcej gdyby nie tania siła robocza z Polski zalewająca belgijski rynek pracy od co najmniej kilku lat z tendencją wzrostową. Polaków spotkać można nie tylko w dużych miastach, w stolicy Belgii ale również na prowincji, na wsiach, wszędzie. Po prostu jest ich dużo, pracują na budowach i w fabrykach oraz gospodarstwach rolnych. Idąc do dużego sklepu można być pewnym że spotkamy kogoś kto mówi po polsku. Pod tym względem można jechać w ciemno bez obaw, zawszę spotkamy kogoś z Polski, kto w razie potrzeby nam może pomóc, z kim możemy się zaprzyjaźnić i doinformować w wielu sprawach, podzieli się z nami swoimi doświadczeniami, ostrzeże itd. Z pewnością towarzystwa nam nie braknie. Można tez jeszcze przed wyjazdem zadbać o poznanie znajomych osób przez internet. To zawsze dodaje odwagi i pewności siebie ruszając w nieznane.
Ekipy remontowe z Polski
Posted on 12 sierpnia 2015 in Praca w Belgii
To co Belgów różni od Polaków to inwestycja w jakość przy remoncie bądź budowie, tak domu jak i obiektu wypoczynkowego, biurowego, handlowego. Dobrej jakości materiały sprawiają, iż rzadziej się psują, ulegają korozji i rozpadowi a częściej pozwalają się naprawić. Wiele firm remontowych, a w zasadzie ekip remontowych które podejmują się naprawy usterek w domach, remontów czy to dachu, czy schodów, ścian itp. pochodzi z Polski. Polscy fachowcy w Belgii to nie rzadkość. Praca w Belgii to przyjemność z uwagi na to, ze materiały jakimi na przykład pokrywa się dach lub tynkuje ściany w domu Belga są najwyższej jakości, co za tym idzie nie ma problemu z efektem jaki winny dawać. Co więcej na materiałach i narzędziach pracy nie oszczędza się przesadnie, można pozwolić sobie na nieco więcej swobody nie łatając byle czym, jak bywa to w polskich warunkach budowy na ilość z pominięciem jakości. Czy polecam wyjazd do Belgii? Jestem budowlańcem, jednak nie zajmuję się klientami prywatnymi, wole powierzchnie i obiekty przemysłowe. Do realizacji takich zleceń konieczna jest zgrana ekipa. W przypadku pojedynczych domków i remontów w domach prywatnych można zdziałać coś nawet samemu. Co prawda na belgijskim rynku jedna osoba, fachowiec typu złota raczka, wykonujący kompleksowy remont to polska nowość i podejrzana oferta, to coraz więcej osób właśnie w ten sposób szuka pracy. Zawsze można legalnie otworzyć własną firmę budowlaną. Zwykle klienci sami sobie polecają solidnych fachowców, dzięki profesjonalizmowi i terminowości można sporo zarobić bez reklamy i konkurowania na rynku usług budowlanych.
Czy warto zostać urzędnikiem unijnym
Posted on 5 sierpnia 2015 in praca w Brukseli
Biurokracja to poważna choroba Parlamentu Europejskiego jak i wszystkich instytucji unijnych. Mimo tej świadomości państwa członkowskie wcale nie zabiegają o jej ograniczenie w ręcz przeciwnie mnożą się w Brukseli liczne biura do spraw tego czy owego, pełnomocnicy do spraw błahych itp. Wielu urzędników to imigranci, którzy teoretycznie czasowo przebywają w Belgii podejmując zatrudnienie w biurze, a z czasem i tak zostaje w Brukseli na stałe. Jeśli czujesz się dobrze w urzędach, jesteś urodzonym biurokratą i kochasz przybijać pieczątki, wypełniać formularze to ta praca jest odpowiednia dla ciebie. Jeśli jednak to nie to co lubisz to lepiej trzymać się z dala od zatrudnienie w Brukseli bo oszalejesz psychicznie wykończysz się. Co prawda zatrudnienie w Belgii, zwłaszcza w Parlamencie europejskim to spora szansa, debiut i doświadczenie to i tak nie jest to praca ani łatwa ani dobrze płatna. Oczywiście można tu pracować zarówno jako doradca, konsultant, sekretarka czy tłumacz a także jako personel sprzątający to Belgia nie jest warta zachodu. Mając okazję pracy w Brukseli warto skorzystać jednak bezsprzecznie nie warto zabiegać o staż czy praktyki. O wiele przyjemniej można pracować poza PE i instytucjami biurokratycznymi, zwłaszcza że Polaków szukają belgijskie firmy do pracy w handlu, usługach, lokalach gastronomicznych i wielu innych branżach, zresztą jak w większości krajów otwartych na tanią siłę roboczą, w tym imigrantów z Polski.