Belgia jest krajem który proponuje Polakom legalną pracę za średnie stawki od 11- 17 euro za godzinę. Chętnie tam wyjeżdżamy, jednak bezrobocie wynosi tak około 7% wiec bywa, więc bywa, że praca w Belgii przerwana jest bezrobociem.
Czy Polakowi należy się świadczenie z tytułu bezrobocia? Można starać się o zasiłek. Ubiegać się mogą osoby które zostały zwolnione z pracy z przyczyn od nich niezależnych lub którym wygasła umowa na czas określony i które nie otrzymały kolejnej umowy o pracę. Dotyczy to również umów zawieranych jako praca tymczasowa.
Minimalny przepracowany czas to 312 dni w ciągu 12 miesięcy dla osób do 26 roku życia. Miedzy 36 a 50 rokiem życia świadczenie należy się osobom które przepracowały 468 dni w przeciągu ostatnich 33 miesięcy. Po pięćdziesiątce wystarczy pracować 624 dni w ciągu 42 miesięcy.
Bywa, że do stażu można doliczyć pracę w innych krajach UE. Należy przedstawić dokument który to potwierdza. W Polsce taki dokument wystawia wojewódzki urząd pracy.
Aby starać się o zasiłek należy być zameldowanym na terenie kraju, być zdolnym i w gotowości do pracy, nie posiadać zatrudnienia ani innego wynagrodzenia i podobnie jak w Polsce, aktywnie poszukiwać pracy.
Okres pobierania zasiłku nie może przekroczyć w ciągu roku czterech tygodni.
Kwota zasiłku nie jest jednakowa dla wszystkich. Wysokość naliczana jest wg kwoty ostatnich zarobków. Obecnie trwają prace nad zmianą zasad wypłat, dopłat i okresu zasilania. Warto się tym zainteresować za jakiś czas kiedy będzie to już ustalone.
Dodaj komentarz