Belgijski rynek pracy zasługuje na uwagę i zainteresowanie. Niestety jest traktowany po macoszemu i to bez szczególnego powodu. Być może to kwestia marketingu a być może złożonej kultury Belgów z kilkoma językami, podziałem kraju itd. W pewnym sensie rynek ten jest elitarny. Każdy kto kusi się na oferty pracy w Belgii uchodzi za odważnego i ciekawego kandydata. W Polsce niewiele pośredników publikuje oferty z Belgii, co nie oznacza iż w Belgii nie ma dla Polaków pracy. Wystarczy nieco poszukać i popytać, okaże się ze jak w każdym kraju czy to w Szwajcarii, czy Francji, czy Niemczech pracownicy są poszukiwani. Poza pracami fizycznymi w Belgii dostępne są także stanowiska pracy biurowej. By podjąć zatrudnienie w Belgii należy wykazać się znajomością języka jak i kompetencjami wymaganymi w ogłoszeniu. Jako członkowie Unii Europejskiej polscy pracownicy są równorzędnymi kandydatami do pracy co Belgowie. Urzędnicze i biurowe stanowiska zazwyczaj są wymagające, od kandydatów oczekuje się spełnienia wielu warunków a także gotowości do przeniesienia się na stałe do Belgii. Wbrew pozorom nie jest to trudny rynek, aczkolwiek trzeba umieć się na nim odnaleźć. Jeżeli chcemy kroczyć przetartymi szlakami to nie jest to właściwe miejsce, jednak gdy lubimy odkrywać kręte ścieżki losu to jest to wybór idealny. Sam zdecyduj co wolisz, czego oczekujesz od siebie, a czego od Belgii, która ma do zaoferowania całkiem sporo.
Belgijski rynek pracy
Posted on 26 września 2018 in Praca w Belgii
Brak doświadczenia
Posted on 19 września 2018 in Praca w Belgii
Wyjeżdżając kolejny raz za granice czuć się można pewniej, stabilniej. Wszystko wydaje się prostsze, mniej jest obaw o przyszłość, o umowę o prace czy komunikację. Patrzenie przez pryzmat doświadczeń winno jednak ulec ograniczonemu zaufaniu. Nie zawsze w innym miejscu jest tak samo dobrze, przyjaźnie, łatwo jak w poprzedniej lokalizacji pracy. Warto być przygotowanym na różne ewentualności. Brak doświadczeń pracowniczych w pracy za granicą może być fatalny w skutkach kiedy przyjdzie nam wyjechać do pracy w Belgii. Co do zasady państwo to nie jest atrakcyjne pod kątem rynku pracy a zwłaszcza płacy. Nie znaczy to jednak że braków tych nie można nadrobić, wręcz przeciwnie. Wystarczy miesiąc pobytu aby zorientować się w lokalnych zwyczajach, prawach i możliwościach. Jeśli jesteśmy zaradni, kreatywni poradzimy sobie doskonale a nawet lepiej, wykorzystując okazje do zarobku. Rąk do pracy potrzeba zarówno w firmach jak również osoby prywatne. W zależności od tego jakiej pracy szukamy taką mamy możliwość znaleźć. Niezłym pomysłem są prace zlecone i sezonowe, których w Belgii jest całkiem sporo. Pozwalają rozeznać rynek ale również sporo zarobić. Nie zawsze są to prace opodatkowane i legalne jednak zapewniają mnóstwo doświadczeń. W przypadku zorganizowanej pracy u pracodawcy winniśmy zapoznać się z prawami i obowiązkami jakie występują w Belgii. Jednym z obowiązków pracowników tymczasowych jest meldunek. Za jego brak można zostać ukaranym grzywną, a niestety nie wszyscy o tym wiedzą.
Ruszamy do Belgii
Posted on 12 września 2018 in Praca w Belgii
Różne względy decydują o tym czy wyjechać do pracy zagranica jak i gdzie wyruszyć. Perspektywy pracy za wyższe wynagrodzenia to główne motywatory do wyjazdu. Pod tym względem Belgii trudno jest konkurować z Francją czy Anglią, ale patrząc na pensje oferowane Polakom w Niemczech czy Holandii wypada bardzo dobrze. Firm poszukujących cudzoziemców do pracy przybywa wraz z licznymi inwestycjami w Belgii, co za tym idzie można spodziewać się wzrostu ilości ogłoszeń o pracę. Wyjazd do Belgii jest przedsięwzięciem logistycznym. W zależności od tego czy wyjechać chcemy samochodem czy samolotem inaczej winniśmy się przygotować do emigracji. Praca w Belgii różni się warunkami. Dlatego zawsze należy dokładnie dopytać co zapewnia nam pracodawca. Jeżeli podejmujemy zatrudnienie w firmie budowlanej warto spytać o kwestie narzędzi. Często pracownik musi wyposażyć się sam w narzędzia pracy. Gdy nie zabierzemy ich z Polski może nas słono kosztować zakup wszystkich narzędzi w Belgii. Ponadto dowiedzieć się należy czy pracodawca zapewnia zakwaterowanie, jeśli tak to gdzie i jak daleki czeka ans dojazd do pracy. W przypadku budów zapewniony bywa często transport z umówionego adresu, jednak nie zawsze. C więcej jeżeli wymaga się od pracownika posiadania na miejscu samochodu to w jakim celu i czy zostaną zwrócone środki wyłożone na używanie prywatnego samochodu w celach służbowych.
Unikalna lokalizacja
Posted on 5 września 2018 in Praca w Belgii
Jeżeli chcesz wyjechać do pracy do kraju do którego nie wszyscy wyjeżdżając to Belgia winna być odpowiednim kierunkiem poszukiwań zatrudnienia. Mimo wielu lat dominowania emigracji z Polski, do Belgii wyjechało niewielu Polaków. O wiele więcej osób zadomowiło się w sąsiedniej Holandii, czy Francji, co jednak nie znaczy iż Belgia nie jest przyjazna emigrantom. Holandia, Francja, Anglia wszystkie te kraje chętnie przyjmują imigrantów zarobkowych, w tym polskich pracowników. Również praca w Belgii jest możliwa, chociaż Belgia to niewielki kraj pomijany w rozważaniach o emigracji zarobkowej. Faktycznie spora grupa osób wyjeżdżających do Belgii to urzędnicy wszelkiej maści, jednak nie tylko instytucjami europejskimi Belgia słynie. Pracownicy produkcyjni, branży budowlanej, rolnej również mogą liczyć w tym kraju na zatrudnienie. Warunki pracy jak również płacy nie są najgorsze i godne zainteresowania. Jeżeli zdarzy się nam oferta pracy w Belgii spróbujmy wziąć udział w rekrutacji. Co warto pamiętać i mieć na względzie aplikując, iż Belgia podzielona jest na dwie części pod względem obowiązującego języka. Jeżeli praca jest nam oferowana w części flandryjskiej atutem nie będzie znajomość francuskiego, bowiem się nam on tam nie przyda. O wiele bardziej ceniony jest w tej części kraju holenderski oraz niemiecki czy angielski. W przypadku francuskojęzycznej części owszem francuski to atut kandydata do pracy.