Miesiąc: sierpień 2018

Praca we Flandrii i jakość produktów.

Posted on 29 sierpnia 2018 in Praca w Belgii

 

Od kilkuset lat Flandria słynie z przemysłu sukienniczego. Dzisiaj w dalszym ciągu jest to jedna z głównych gałęzi gospodarki tej części Belgii. Dzisiaj jednak we Flandrii produkuje się bardziej specjalistycznie. Konkurencja z krajów azjatyckich wymusiła na flandryjskich firmach większą specjalizację przy zachowanie najwyższej jakości. To właśnie jakość wyróżnia produkty z Flandrii ale i z całej Belgii. Jadąc do pracy do tego kraju należy o tym pamiętać. Tak zwana fuszerka nie wchodzi tu w rachubę. Pracodawca woli, by pracownik robił dłużej jednak by efekt jego pracy był na najwyższym poziomie. Jak widać z powyższego przykładu praca w Belgii różni się od tego co często jest w naszym kraju, zwłaszcza w firmach tak zwanych państwowych. Za dobrze wykonaną pracę są jednak wysokie pieniądze. Wynagrodzenie w Belgii należy do najwyższych w Unii Europejskiej, co przy mniej więcej takich samych kosztach życia daje naprawdę dobre pieniądze. Problemem podczas zatrudnienia w Belgii może być kwaterunek. Są to zdecydowanie najwyższe koszty. Dlatego pracownik z naszego kraju powinien się zastanowić, czy chce mieszkać w centrum miasta, gdzie wynajem jest drogi, czy woli dojeżdżać do pracy mając kwaterę na przykład na podmiejskiej wsi. Często pracodawca, zwłaszcza w przypadku pracowników tymczasowych lub sezonowych oferuje zakwaterowanie w tak zwanych domkach holenderskich. Nie jest to zły pomysł, gdyż tego typu kwatera, pomimo że tymczasowa, zapewnia pełen komfort.

Bogaty kraj i praca w nim.

Posted on 22 sierpnia 2018 in Praca w Belgii

 

 

 

Belgia pomimo swojego niewielkiego terytorium i małej liczby ludności jest krajem o wyjątkowej, w skali Europy różnorodności. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do sąsiedniej Holandii, są tu zarówno niziny, depresje jak i dość wysokie góry. Inną ciekawostką dotyczącą Belgii jest fakt, iż kraj ten składa się z obywateli mówiących aż trzema różnymi językami. Są to francuski, flamandzki, czyli inaczej niderlandzki oraz niemiecki. Pomimo takiej różnorodności, a być może właśnie dzięki niej jest to bogaty kraj, gdzie wielu naszych rodaków poszukuje zatrudnienia. Praca w Belgii cieszy się powodzeniem nie od dziś. Zasadniczo jest to kraj, gdzie łatwo dojechać lub dolecieć licznymi liniami lotniczymi. Ponieważ, jak wcześniej wspomniano, Belgia jest krajem niewielkim terytorialnie, dlatego też z każdego lotniska można w przeciągu kilku godzin dostać się do konkretnego miejsca. Belgijski rynek pracy w stosunku do pracowników z naszego kraju oferuje zarówno stanowiska pracy oparte o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, jak i proste prace bez kwalifikacji. Oczywiście w zależności od umiejętności pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Dla belgijskiego pracodawcy liczy się przede wszystkim realna wiedza oraz potwierdzone umiejętności. Podobnie jak w innych krajach, także i w Belgii warto korzystać z licznych kursów udoskonalających, dzięki którym poprawia się swój warsztat pracy. Wymagana jest w takiej sytuacji przynajmniej podstawowa znajomość języka. Ta wiedza na pewno przyda się w codziennej pracy w Belgii.

Dodatkowa praca w Belgii

Posted on 15 sierpnia 2018 in Praca w Belgii

 

Wyjazd do pracy za granice, także i do Belgii, związany jest w stu procentach z potrzeba zarobienia pieniędzy, których nie można by mieć w pracy w naszym kraju. Wszelkie dyskusje o przygodzie i inne tezy są albo próba przykrycia wcześniejszej informacji, albo odnoszą się do przysłowiowego marginesu ludzi jadących za pracą. W związku z tym, że praca w Belgii to przede wszystkim potrzeba zarobku, dlatego też pracownicy z naszego kraju często poza głównym zatrudnieniem imają się tak zwanych fuch. Nie ma w tym nic dziwnego. Belgowie wyjątkowo cenią sobie pracowników z Polski, często oferując nam możliwości pracy i zarobki poza oficjalnym zatrudnieniem. Przykładowo jeżeli ktoś pracuje na budowie i po ośmiu godzinach wraca do miejsca kwaterunku, to resztę dnia może spędzić na na przykład koszeniu trawy, odnawianiu drewnianych konstrukcji lub innych prostych prac. Belgowie uważają że polscy pracownicy znają się w zasadzie na wszystkim. Ten pogląd zbudowany jest na tym, że nasi rodacy są naprawdę dość pomysłowi i nie boją się prac nawet takich, o których wiedzę mają wyłącznie teoretyczną. Warto zawsze jednak uprzedzić zleceniodawcę jakiejś pracy, że nie jest to nasza główna specjalizacja i że możemy się podjąć takiej pracy, jednak nie dając stu procentowej gwarancji za jej dobre wykonanie. Szczerość zawsze popłaca, a czasem lepiej stracić jakieś zlecenie niż wykonać je źle i wyrobić sobie, oraz innym złą opinię. Nie musimy się jednak obawiać konkurencji, gdyż w zdecydowanej większości praca w Belgii opiera się głównie na naszych rodakach.

Praca w Belgii wymaga sporego doświadczenia.

Posted on 8 sierpnia 2018 in Praca w Belgii

 

Niewielka terytorialnie Belgia jest idealnym miejscem do pracy dla nas. To kraj otwarty, tolerancyjny, gdzie pracownicy z Polski są we właściwy sposób doceniani. Poza tym zarobki w Belgii należą do jednych z najlepszych w Europie. Wymagana jest tam jednak odpowiedzialna praca, która zawsze musi być wykonana na przysłowiowe sto procent. Dość istotnym elementem podczas poszukiwań pracy w Belgii jest doświadczenie. Pracodawcy nie są zainteresowani tak zwanymi papierkami świszczącymi o zakończeniu nauki lub kursu. Dla nich najważniejsza jest umiejętność pracownika. Oczywiście teoretyczna wiedza tez jest cieniona, jednakże powinna być ona jedynie droga do umiejętności. Belgijski rynek pracy jest wyjątkowo chłonny. Oznacza to że praca w Belgii może być oferowana zarówno, dla wspomnianego wcześniej specjalisty, jak i dla pracownika o niskich kwalifikacjach. W tym drugim przypadku liczy się przede wszystkim chęć do pracy oraz systematyczne podnoszenie własnych kwalifikacji. Istotnym elementem jest także znajomość języka w kraju, w którym się pracuje. Pomimo że język angielski staje się dość uniwersalny, to jednak dla własnej wygody oraz w celu lepszego dogadania się warto poznać język. W przypadku Belgii jest to francuski i flamandzki, który to jest odmiana języka niderlandzkiego. Jest także pewna liczba Belgów mówiąca na co dzień po niemiecku, ale to niewielka grupa, która i tak świetnie zna francuski. Dzięki umiejętności lepszego porozumiewania się, można wyzbyć się wielu nieprzewidzianych sytuacji, które związane są z tak zwanymi niedomówieniami.