Miesiąc: grudzień 2017

Praca za granicą

Posted on 20 grudnia 2017 in Praca w Belgii

 

Praca za granicą stała się bardzo popularna w ostatnich latach, a Polacy dość chętnie przenoszą się całymi rodzinami szukając szczęścia i lepszego życia. Powszechnie uważa się kraje zachodnie, za kraje o wysokich zarobkach i dużym zapleczu świadczeń socjalnych , które sprawiają, że zadowolenie społeczne i poziom życia w tych krajach jest na wysokim poziomie. Jednym z najczęściej wybieranych miejsc jest Belgia. Faktycznie wiele rozwiązań z zakresu przepisów dotyczących pobytu obcokrajowców, prawa pracy czy wysokie zarobki sprawiają, że wielu postrzega ten kraj, jako swoje miejsce na ziemi. Musimy jednak pamiętać, że jak zawsze są plusy i minusy. Jest to kraj, który dość surowo wymaga przestrzegania prawa, podpisywania umów o pracę, legalizacji pobytu i wielu innych wymogów prawnych, które należy spełnić chcą zostać na dłużej. Należy też wspomnieć o dość wysokich podatkach, jakie płacą Belgowie, są niestety jedne z najwyższych w Europie. Wbrew pozorom znalezienie pracy może nie okazać się takie proste jak myśleliśmy, Belgia boryka się z dużym bezrobociem, szczególnie w niektórych określonych zawodach czy specjalizacjach. Dla poszukiwanych specjalistów na pewno znajdzie się praca w Belgii na miarę ich kwalifikacji, umiejętności czy marzeń i nie będą oni żałowali podjętej decyzji o przyjeździe. Wysokość zarobków, tak, jak i koszty, które trzeba ponieść na życie, czy wynajem mieszkania, są zależne od rejonu, w którym zdecydujemy się osiąść. Najdroższym miastem, gdzie poniesiemy na utrzymanie największe koszty, jest Bruksela.

Praca w Brukseli

Posted on 13 grudnia 2017 in Praca w Belgii

 

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej otworzyły się dla naszych rodaków nowe możliwości, swobodnego podróżowania oraz pracy i życia w dowolnym kraju członkowskim. Stopniowo otwierano rynki pracy i od tego momentu wiele osób, a nawet rodzin, skorzystało z możliwości wyjazdu. Różnice pomiędzy poszczególnymi krajami powodują, że jedne są przez Polaków wybierane częściej, a inne rzadziej. Na „atrakcyjność” kraju wpływają warunki na rynku pracy, dostępność pracy, wysokość zarobków, zaplecze socjalne zapewniane przez państwo czy ogólne zadowolenie społeczne z warunków życia. Nie możemy jednak pominąć faktu, że nie bez znaczenia są ogólne zasady i cechy charakterystyczne dla danej narodowości, które wynikają z historii i kultury narodu, które mają wpływ na kształt społeczeństwa, jego podejścia do różnych aspektów życia, tradycji i zwyczajów, a w tym także na obecność emigrantów. Specyficznym miejscem w Europie jest Belgia, obowiązują tutaj 3 języki urzędowe, które odpowiadają podziałowi geograficznemu kraju na trzy rejony, niderlandzki, francuski i niemiecki. Trudności językowe i wysokie podatki sprawiają, że praca w Belgii nie jest atrakcyjna. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w Brukseli i praca w strukturach unijnych. Nie jest łatwo zdobyć stanowisko w urzędzie unijnym, ale warto próbować. Urzędnicy i pracownicy maja dodatkowe przywileje, jednym z nich jest niższy niż dla pozostałych mieszkańców Belgii, podatek od dochodu. Porozumiewanie się nie sprawia tak dużej trudności jak w pozostałej części kraju, w tak wielonarodowościowym miejscu w naturalny sposób przyjęło się rozmawianie w języku angielskim.

Przed wyjazdem

Posted on 6 grudnia 2017 in Praca w Belgii

 

Planując wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować, tak, aby ułatwić sobie początki życia i nie ściągnąć na siebie kłopotów wynikających z nieznajomości prawa czy zasad obowiązujących w nowym miejscu. W pewnym stopniu sprawa wygląda łatwiej jeśli na nasz cel wybieramy kraj wchodzący w skład Unii Europejskiej, bo jako członkowie tejże Unii mamy pewne prawa. Niemniej jednak każdy kraj ma wiele swoich odrębnych przepisów i regulacji prawnych czy podatkowych, z którymi warto zapoznać wcześniej, bo różnice są w wielu kwestiach bardzo istotne. Jeśli interesuje nas praca w Belgii to musimy wziąć pod uwagę np. obowiązek legalizacji pobytu w urzędzie, a wydanie takiej zgody zależne jest m.in. od posiadania wystarczających środków finansowych na życie, czyli pracy. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie poszukiwań pracy jeszcze wtedy, gdy jesteśmy w kraju i dopiero planujemy wyjazd czy szykujemy się do podjęcia ostatecznej decyzji. Pozwoli nam to sprawdzić na jaką pracę możemy liczyć na początek, jaka stawka wynagrodzenia jest dla nas realna oraz da to gwarancję zatrudnienia, po przyjeździe na miejsce i pozwoli uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem jakiegokolwiek zajęcia. Jeśli jesteśmy zainteresowani podjęciem pracy tylko zgodnej z naszymi kwalifikacjami i umiejętnościami, to znalezienie jej może zająć trochę czasu. W takiej sytuacji warto mieć wcześniej przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, na język urzędowy obowiązujący w danym kraju, dokumenty potwierdzające nasze umiejętności, nasze świadectwa, dyplomy i poświadczenia ukończenia szkół i specjalistycznych kursów czy szkoleń.