W Belgii znajduje się dużo zakładów wydobywczych. Są tu zarówno kopalnie dołowe, choć w większości już nieczynne, kopalnie odkrywkowe oraz kamieniołomy. Te zakłady pracy od zawsze cierpiały na brak pracowników, których to sprowadzano między innymi z Polski. Dziś jest podobnie. Bez żadnych wątpliwości praca w Belgii jest atrakcyjna pod względem finansowym i zabezpieczeń socjalnych. Co ciekawe wszystkie te przedsiębiorstwa mieszczą się w francuskojęzycznej części Królestwa Belgii czyli w Walonii. W sytuacji, gdy nasze górnictwo jest powoli wygaszane, czyli krótko mówiąc zamykane, praca w Belgii może być ciekawa alternatywą. Tutejszy rząd z chęcią przyjmuje naszych rodaków, oferując im szereg możliwości. Między innymi istnieje tutaj darmowa nauka języka. W przypadku wspomnianej Walonii jest to oczywiście język francuski, natomiast we Flandrii językiem urzędowym jest język niderlandzki, nazywany tutaj często językiem flandryjskim. Tak naprawdę język flandryjski jest tylko gwarą, pewna lokalna odmianą tego samego języka jakiego używa się w sąsiedniej Holandii. Belgia jest doskonale skomunikowana z Polską. Latają tu w zasadzie z całego kraju tanie linie lotnicze. Kraj ten nie jest też specjalnie wielki, dlatego też podróż na przykład pociągiem z jednego krańca na drugi nie trwa nigdy dłużej niż kilka godzin. W Belgii są darmowe, bardzo dobrej jakości autostrady, które w zdecydowanej większości są oświetlone. Tak naprawdę to dzięki tym drogom szybkiego ruchu można dojechać z Polski w niecałe osiem godzin do Belgii.
Kopalnie i drogi
Posted on 29 grudnia 2015 in Praca w Belgii
Oferty pracy w turystyce
Posted on 23 grudnia 2015 in praca w Brukseli
Belgia jest zróżnicowana nie tylko pod względem społecznym, ale też i geograficznie. Są tu tereny zarówno nizinne takie same jak w sąsiedniej Holandii oraz lesiste góry, które są częścią masywów ciągnących się aż do naszego kraju. Ten region jest w dużej mierze oparty na turystyce. Są tutaj ośrodki wypoczynkowe, a nawet ośrodki narciarski, które w sezonie zimowym oblegane są głównie przez mieszkańców Flandrii oraz Holandii. Miejsca te oferują możliwość sezonowego zatrudnienia naszym rodakom. Poszukiwani są zwłaszcza instruktorzy sportów zimowych a także konserwatorzy i serwisanci sprzętów zimowych. Nie jest łatwo o dobrego pracownika, gdyż jak wiadomo najlepsi fachowcy w tej dziedzinie nie muszą narzekać na brak ofert, zwłaszcza tych z wielkich ośrodków narciarskich. Jednak w praca w Belgii ma jeden zasadniczy plus. Jest to bardzo dobre wynagrodzenie oraz opieka socjalna. Większość klientów tutejszych ośrodków, w przeciwieństwie do tych alpejskich, przybywa tu głównie na jeden dzień lub na weekend. Pozwala to na spokojniejsza prace w niektóre dni tygodnia. Można także powiedzieć, że Belgowie są wyjątkowo życzliwi wobec pracowników z Polski. Wiedza oni, że nasi rodacy często poza jedną specjalizacja, na przykład w tym serwisanta nart, mogą także zajmować się innymi pracami. W związku z tym jesteśmy w tym kraju i w tutejszych ośrodkach naprawdę mile widziani. Ponieważ wspomniane ośrodki są tak naprawdę małymi, często rodzinnymi firmami, dlatego też pracownicy z naszych krajów bardzo często systematycznie podejmują pracę w sezonie zimowym w określonych ośrodkach.
Porady związane z pracą
Posted on 16 grudnia 2015 in Praca w Belgii
Wiele osób zadaje sobie pytanie związane z przygotowaniem do pracy w królestwie Belgii. W poniższym tekście postaram się przedstawić kilka najważniejszych porad, które na pewno okażą się pomocne. Po pierwsze zawsze należy mieć jakiś kapitał na tak zwany start. Pomimo że pierwsze wynagrodzenie może być wzięte w formie zaliczki, to jednak na pewno przez okres tygodnia lub dwóch żaden pracodawca nie wyłoży pieniędzy na nieznanego im pracownika. Po drugie praca w Belgii musi być wykonywana solidnie. Często się zdarza, że czas nie jest najważniejszy, choć oczywiście bez przesady, ale liczy się przede wszystkim solidność. Temat ten dotyczy głównie prac budowlanych i rzemieślniczych. W Polsce jak wiedza pracownicy budowlani, liczy się oszczędność i szybkość, przez co inwestycje zazwyczaj są byle jak zrobione. W Belgii lepiej coś robić dłużej niż następnie poprawiać. Po trzecie Belgowie, zresztą jak większość obywateli krajów zachodnich nie rozumie faktu na tak zwane pół gwizdka. My nauczeni tego poprzez lata komunizmu często wpadamy w takie sidła, nawet nieświadom tego. Belg natomiast swoja prace zawsze będzie starał się zrobić najlepiej jak to możliwe Jest to także związane z zarobkami. Nie ma się co dziwić naszemu nastawieniu, nawet dziś. W przypadku gdy za pracę dostaje się jedna dziesiątą lub mniej tego co na Zachodzie, to pozwala nam na całkowite przysłowiowe olewanie tematu. Ostatnia rada jest taka, by starać się uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Pozwala to na awans, a nasi rodacy zazwyczaj zaczynają karierę w Belgii na najniższych stanowiskach.
Kryzys i odnowa moralna.
Posted on 9 grudnia 2015 in Praca w Belgii
Mieszkańcy Belgii są bardzo mili i wyjątkowo przyjacielski. Jednak ten naród, którego historia sięga tylko kilkuset lat obecnie przeżywa dziś chyba swój największy tożsamościowy kryzys. Królestwo Belgii powstało ze zjednoczenia katolickich mieszkańców, dawnych południowych Niderlandów i ich powstaniu przeciwko Holenderskiej, protestanckiej dominacji. Dziś jednak, gdy lewica zawładnęła sercami tych ludzi, sens istnienia takiego narodu po prostu opadł. Jest to związane także i tym, że Belgia jest federacją dwóch obcych kulturowo i językowo grup etnicznych. Brak Katolicyzmu na na razie rekomenduje postać monarchy, jednak jak wiadomo to zbyt mało dla istnienia państwa. Jadąc do tego kraju należy o tym wiedzieć. Jednak w głębi duszy Belgowie bardzo cenią Polaków, zwłaszcza z powodu naszej religijności i konserwatyzmu. Wiem to z własnego przykładu. Kilka lat temu pracowałem w tym kraju jako majster na licznych tutaj budowach. Praca w Belgii była dobrze płatna, choć z powodu braku znajomości języka niderlandzkiego miałem pewne kłopoty z dogadaniem się. Jednego z pierwszych dni, moi koledzy zauważyli, że przed posiłkiem wykonuję znak krzyża. Ten mój niemal nieświadomy znak spowodował wśród Belgów dużą konsternację i pewnego rodzaju zawstydzenie. Jednak dość szybko przypomnieli sobie, że pamiętają modlitwę przed jedzeniem, która odprawiało się w domu ich dziadków. Widać było, że religijność, którą media im wmawiało jako coś wstydliwego nie była im obca, a nawet miała jakiś poziom dumy.
Jak jest w Brukseli
Posted on 2 grudnia 2015 in praca w Brukseli
Belgia jest jednym z krajów Beneluksu. Jest to miejsce dokąd już od wielu lat przyjeżdżają nasi rodacy w celu znalezienia zatrudnienia. Kiedyś praca dla Polaków była oferowana głównie w przemyśle ciężkim i wydobywczym, który oscylował w franko fonicznej części kraju. Dziś natomiast praca w Belgii jest dostępna głównie w usługach i niewielkich zakładach przemysłowych we Flandrii. Nie można także zapominać o stolicy kraju, a zarazem na największym centru administracyjnym Unii Europejskiej, czyli o Brukseli. Miasto to pełne jest urzędników, dla których działają tutaj, dające wielkie zatrudnienie zakłady usługowe oraz liczne punkty gastronomiczne. Nasi rodacy są tu znacząca mniejszością, która jednak w większości wykonuje prace najprostsze i najmniej płatne. Oczywiście w mieście tym rezydują także takie osoby jak Donald Tusk i inne, lecz ich najmniej interesuje los Polaków, czego dowodem było chociażby naciskanie na nasz kraj w celu przyjmowania niemieckich dyrektyw unijnych. Wracając jednak do tematu pracy w Brukseli to należy zaznaczyć, że miasto to jest dość drogie jeżeli chodzi o życie tutaj. Szczególnie wysokie ceny są związane wynajmem mieszkań, dlatego tez warto korzystać z lokali położnych poza administracyjną stolica i dojeżdżać dobrą i tanią komunikacją miejską do pracy. Koszt oszczędności może być znaczący, zwłaszcza w przypadku osób, które zarabiają niższe kwoty w belgijskim systemie zarobkowym. Praca w Brukseli jest inna niż w innych częściach, jednak nie można jednoznacznie powiedzieć czy lepsza czy też gorsza