Nie rzadko nie myślimy o tym czy warto wyjechać do Belgii za pracą, bowiem skupiamy się wyłącznie na zarobkach, obiecanych warunkach pracy lub zwyczajnie zależy nam na pilnym wyjeździe nieważne dokąd i jako kto, grunt by mieć zatrudnienie. Wyjazd czasowy do Belgii to ciekawe doświadczenie, o wiele gorzej jeśli planujemy w Belgii zostać na stałe. Niestety kraj może nam nie przypaść do gustu. Mimo przyjaznego klimatu, dużej ilości zieleni, wielokulturowości i otarcia na Polaków praca w Belgii nie jest tak atrakcyjna jak w krajach z Belgią sąsiadujących. Między innymi z tego powodu wiele osób wybiera właśnie Francję, Holandię z Belgii wręcz uciekając. Belgia stanowi idealne miejsce dla urzędników i pracowników instytucji z Unią i Parlamentem Europejskim związanych, jednak dla przeciętnego budowlańca, handlowca, czy rzemieślnika nie jest odpowiednim krajem, z emigracji do Belgii korzystają przede wszystkim studenci, którzy wyjeżdżając do Brukseli, największego i jedynego tego typu miasta, metropolii korzystają z uroków Belgii. Poza Brukselą kraj nie wyróżnia się niczym szczególnym, stąd też nie należy do najpopularniejszych pod kątem wyjazdów. Jeżeli trafić można na ofertę pracy w Belgii to zwykle na potrzeby konkretnej inwestycji i przedsięwzięcia. Jedną z zalet Belgii jest możliwość posługiwania się angielskim zamiast francuskim czy też dialektem flandryjskim, aczkolwiek część francuskojęzyczna preferuje właśnie francuski.
Mało ciekawy kraj, interesujące zarobki
Posted on 28 października 2015 in Praca w Belgii
Praca w sklepie
Posted on 21 października 2015 in Praca w Belgii
Nie znając języka obcego trudno o pracę z klientem, a zwłaszcza w sklepie, mimo to z łatwością można uzyskać zatrudnienie w Belgii w klepach wielkopowierzchniowych. Imigranci z Polski zatrudniani są jako magazynierzy i osoby do wykładania towaru, kontrolowania cen itp. Z czasem kiedy zdołamy się porozumieć można przenieść takie osoby czy to na kasy czy też do innych prac. Nie jest czymś dziwnym, jeśli kasjer, kasjerka nie do końca mówią po francusku czy w dialekcie flandryjskim. Oczywiście zakładając, iż znamy język komunikatywnie można myśleć o pracy w mniejszych sklepach czy spożywczych czy też odzieżowych, obuwniczych itp. Butiki i małe sklepy firmowe chętnie przyjmują pracowników solidnych a jednocześnie tanich. Belgowie nie palą się do pracy na tak niskich stanowiskach, zaś polscy studenci i początkujący na rynku bardzo chętnie podejmują się prac również poniżej swoich kwalifikacji. Obiecujące jak na polskie warunki rynku pracy zarobki przyciągają do Belgii i sklepików belgijskich nie tylko osoby niewykształcone ale młodych, znających języki, obytych w świecie, którzy nic poza ułożeniem sobie życia na średnim, bezpiecznym poziomie oczekują. Praca w handlu nie jest najlepiej płatną, jednak daje pewne szanse na rozwój i awans. Zaczynając od wykładania towaru można zajść aż do kierownika sklepu, managera itp. Dając się poznać jako dobry pracownik sklepowy pracodawcy z łatwością awansują cię na wyższe stanowisko, a tym samym będziesz mógł zarobić więcej. Co więcej praca w sklepie to również praca legalna, na umowę o pracę, co w Polsce jest rzadkością.
Praca dla młodych
Posted on 14 października 2015 in Praca w Belgii
Marzy ci się staż za granicą a może praktyki, nauka na zagranicznej uczelni. Jeśli nie wierzysz we własne siły, że dostaniesz się na oblegane uczelnie w Anglii, Francji czy w Niemczech warto spróbować popytać na mniej popularnych uniwersytetach jak chociażby uczelnie w Belgii. Podejmując naukę na belgijskim uniwersytecie, zwłaszcza w Brukseli masz możliwość podjęcia pracy w wielu punktach miasta, tak jako pracownik fizyczny jak i umysłowy. Możliwości ściśle związane są ze znajomością języków, jednak zakładając, iż młode pokolenie biegle włada co najmniej angielskim Belgia soi otworem. Praca oferowana w punktach gastronomicznych, hotelowych, obiektach usługowych to przede wszystkim praca dla osób młodych, dyspozycyjnych i niewymagających. Idealne zatrudnienie jako pierwsza praca do nauki odpowiedzialności i przywyknięcia do rytmu pracy. Dla polskich studentów to dodatkowo okazja do podszkolenia języka, poznania wielu ciekawych ludzi, jak również niemałego zarobku na drobne wydatki, utrzymanie się na uczelni lub odłożenie na większe wydatki w Polsce. Coraz więcej osób właśnie taką drogę wybiera. Niestety wiele z tych osób zostaje w Belgii lub wyjeżdża dalej, do innych państw nie wracając do Polski. Z łatwością można posmakować lepszego życia w Belgii i tym sposobem nie chce się już wracać do kraju gdzie żyło się w nędzy i to nie z własnego lenistwa i nieporadności a ogólnej sytuacji Polski i jej rynku pracy, płacy.
Jeśli znasz francuski to jedź do Belgii
Posted on 7 października 2015 in Praca w Belgii
Podobnie jak i w wielu sąsiednich krajach Belgia przyjmuje wielu imigrantów zarobkowych. To z jednej strony korzystne rozwiązanie dla Belgów zyskujących pracowników do prac niezbyt chętnie wykonywanych przez Belgów, z drugiej strony ryzykowne, gdyż pracy jest ograniczona ilość. Mimo wszystko wciąż praca jest, nie zawsze taka jakiej byśmy oczekiwali, jednak jeśli nie mamy wyboru to lepsza taka niżeli żadna w Polsce, bez prawa do zasiłku i pieniędzy na przetrwanie. Zawsze to jakaś alternatywa, wyjazd. Wydawać by się mogło, że znając francuski o pracę można starać się tylko we Francji, tymczasem Belgia również oferuje pracę dla osób znających francuski. Część Belgii posługuje się językiem francuskim, stąd też w tej częściej nie trudno o oferty pracy w Belgii dla Polaków. Podjąć pracę można zarówno w pracach fizycznych czy to na budowie czy w handlu bądź obsłudze ale również w biurach. Mając kwalifikacje przykładowo księgowe można podjąć pracę w biurze rachunkowym. Mnóstwo osób wyjeżdża do Belgii do pracy naukowej, w ramach doskonalenia zawodowego i współpracy międzynarodowej. Belgia wspiera osoby wartościowe, fachowców i specjalistów którzy maja wiele do zaoferowania swoją praca i wiedzą. Im wyższe posiadasz kwalifikacje tym lepsza praca na ciebie czeka w Belgii. Nikt i nic nie stoi na przeszkodzie aby w Belgii robić karierę na szczeblu kierowniczym czy innym, o ile ma się ku temu kwalifikacje i stosowne doświadczenie.
Belgia niczym czekolada
Posted on 1 października 2015 in Praca w Belgii
Belgia słynie z pralinek. Każdy kto chociaż raz był w Belgii a konkretnie w jej stolicy musiał ich skosztować. Wszechobecne stoika z pralinkami i gadżetami dla turystów przybywających do Brukseli dają prace wielu imigrantom, w tym pracownikom z Polski. Jednak Belgia jest jak czekolada nie dlatego że kojarzy się z pralinkami, ich wyrobem i tradycją, których Belgowie są producentami. Czekolada to również synonim ciemnoskórych pracowników jakich w Belgii jest opór. Belgijskie firmy chętniej przyjmują do pracy Polaków niżeli ciemnoskórych. Widać to w restauracjach, firmach transportowych i wielu punktach handlowych. Jeżeli znasz co najmniej francuski, angielski to możesz się nie martwić o zatrudnienie w Belgii. Gorzej jeśli liczysz na pracę wyjeżdżając bez znajomości języka, wówczas może być trudniej mając ogromną konkurencję wielu nacji z całej Europy. Konkurowanie w trakcie procesów rekrutacyjnych warto oprzeć na swoich dobrych cechach, solidności, terminowości i odpowiedzialności. Praca w Belgii to przede wszystkim praca fizyczna, jednak mając głowę na karku można też samemu otworzyć firmę czy to handlową czy usługowa i starać się odbić od dna korzystając z takiej szansy. Prowadzenie swojego biznesu w Belgii jest o wiele prostsze niżeli w Polsce, co stwarza okazję do spróbowania swych sił i przedsiębiorczości. Warto pamiętać iż w Belgii nie warto jest pracować nielegalnie, również prowadzić biznesu w szarej strefie.